אייקידו

 

אייקידו יודפת : פרטים נוספים כאן 

אייקידו הינה אחת מאומנויות הלחימה היפניות הרכות, כאשר הרעיון העומד בבסיס אייקידו הוא קשב למה שמביא  האחר ולא לחימה בו. אומנת הלחימה אייקידו שמה דגש מיוחד על התפתחות העוצמה האישית יחד עם ההתפתחות טכניקות הלחימה שכן ככל שמיומנות הקשב הנדרשת לשם כך גבוהה יותר, צריך להפעיל הרבה פחות כוח פיזי כלפי היריב וחשוב להפנים זאת היטב.

מייסד האייקידו הוא מוריהיי אואשיבה, איש יפני שפיתח את אומנות לחימה זו בתחילת המאה ה-20 שמילת המפתח שליוותה אותו בפיתוח אייקידו היא הרמוניה. אייקידו מאפשר ללוחם לעבוד בהרמוניה עם הגוף והנפש וליצור מצב בו היריב באייקידו אינו מתנגד אלא מגיב לפעולה וכך אייקידו הופך מלוחמה לשיתוף.

אייקידו כדרך חיים

אומנות הלחימה אייקידו מנסה לתת כלים שמלווים את המתאמן בכל ההיבטים בחייו, שכן העבודה בהרמוניה זו דרך חשיבה שיכולה לעזור כמעט בכל תחום ובכל מערכת יחסים. התורה של אייקידו מעניקה מיומנויות שמובילות לחיבור טוב יותר בין הנפש לגוף ולהתפתחות אישית המלווה באנרגיה גבוהה וחיובית.

כדי להיות מתאמן אייקידו מוצלח, צריך לזכור שהטכניקה מהווה רק כלי עבודה  ואינה הדבר עצמו. חשוב לשים לב נשימה נכונה, ולחקור את החווית המפגש דרך הקשב התנועתי תחושתי של הגוף. התרגול יכול לתת את הכיוון אך חשוב לתת מקום לעבודת הקשב הפנימית הטמונה באייקידו, על ידי הפניית תשומת הלב המיוחדת אל מה שמורגש בתוכי, אל מה שמורגש בנקודת המפגש, תוך הקשבה לתגובתו של בן הזוג.
בתוך התנועה כל האלמנטים הללו נלקחים בחשבון כחוויה חוקרת וסקרנית.

אייקידו לילדים

ילדים נמשכים לאומנויות לחימה משום שזה נוסך בהם תחושת ביטחון מול ילדים שעל פניו חזקים מהם. דווקא דרך אומנות הלחימה אייקידו אפשר להעניק לילדים יסודות מאוד חשובים שילוו אותם לכול אורך חייהם. כי אייקידו יכול לאפשר שיכלול איכויות פנימיות ואיכויות תקשורת עם הזולת.
אייקידו אינה תורת לחימה שבה שולטים על אחרים אלא כל אחד לומד לשלוט על עצמו, דבר שילד זקוק לו  שכן, ברגע הילד מבין שהוא יכול להיות המורה של עצמו, זה מחזק ומעצים בו את תחושת הביטחון העצמי ואת החוסן הנפשי להתמודד מול מצבים שלפעמים עשויים להיות מעט מורכבים בגיל צעיר ובמיוחד בקרב ילדים הסובלים מקשיי תפקוד או הפרעות קשב וריכוז .

הטכניקה של אייקידו

באומנות הלחימה אייקידו יש מספר רב של טכניקות שניתן ליישמן במצבים שונים. כל טכניקה היא שונה מבחינת מהירותה והמרחק בין שני הלוחמים ובחירת הטכניקה תהיה מותאמת למה שקורה במפגש עם תנועת בן הזוג המתקיף.
ההתקפה יכולה להיות מול לוחם אחד או כמה לוחמים כאשר האייקידו מסורתי כולל גם שימוש בחרב מקל וסכין מעץ וישנן קטות מיוחדות לתרגול אישי בעבודה עם כלי נשק אלו.

עוד על התמקדות

תגיות