מהי התמקדות

התמקדות ( focusing )  היא  תהליך פשוט ומפתיע בעוצמתו, המאפשרת לנו להיות בחיבור עם החוויה הפנימית החבויה בתוך גופנו. חיבור שיכול להתקיים בכל מצב, באופן שמזמין אותנו לפעול מתוך דיוק ואמת פנימית, מביא איתו תחושה של הקלה, בהירות והזדמנות לשינוי.

התמקדות היא דרך אשר יכולה לעזור לאדם למצוא את המרכז הפנימי, להתחבר לאינטליגנציה הגבוהה, ולפעול מתוך מה שנכון לו בתוך מערכות היחסים, בבחירות האישיות, בקבלת החלטות ועוד.

בלימוד של הקשבה קרובה ומיוחדת אנו יכולים לזהות מכשלות, דפוסים ופחדים אשר מונעים מאיתנו להתקדם ולממש את שאנו רוצים. התמקדות עוזרת לנו להתמודד עם הצפת רגשות, עם ביקורת פנימית אשר פעמים רבות חוסמת יצירתיות ומימוש. תהליך זה מעלה את הקבלה העצמית והשקט הפנימי ומשפיע על מערכות היחסים וההתנהלות בכל המסגרות.

איך מתרחשת ההתמקדות?

בדרך כלל מתחילים עם "פינוי מרחב פנימי". מנסים לזהות נושאים ודאגות אשר נמצאים במרחב הפנימי: אנו מפנים את תשומת הלב לגוף, ובמיוחד לאזור שמתחיל בגרון ומסתיים בבטן התחתונה ומזהים תחושה נוכחת. למשל יתכן שסביב נושא מסוים תהיה תחושה של חום בבטן, גולה בגרון, התכווצות בחזה ועוד.. אנו מכירים תחושות אלה ובהתמקדות לומדים לתת להם מקום בדרך ידידותית ומקבלת ומחפשים מילה או דימוי אשר יכולים להתאים לתחושה העכשווית. המילה או הדימוי הם כמו ידית הנושאת את כל התחושה המורגשת וכל מה שהיא מכילה. במצב אחר תחושה זו הייתה נעלמת מבלי ששמנו לב אליה. בשלב מסוים אנחנו יכולים להיכנס ל"דיאלוג" עם התחושה המורגשת, ולקבל מתוכה מידע חדש, תובנה שלא יכולנו להגיע אליה מניתוח שכלי. אלו הן תשובות מהחוכמה הפנימית שלנו.

לעיתים כאשר הגוף יודע ששמעו אותו, מגיעה תחושה של הקלה ושלווה לאותו מקום שלפני מספר דקות היה מתוח ולחוץ. לעיתים זה מפתיע שלמרות שהתחושה הייתה קשה, ונחוותה כמו "חנק בגרון", לאחריה הגיע שינוי בחוויה, הקלה, ואפילו התרגשות על הקרבה החדשה שנוצרה בין האדם לבין עולמו הפנימי.

למה התמקדות יכולה להביא שינויים חיוביים לחיינו?

פעמים רבות אנשים מנסים לפתור בעיות מתוך חשיבה הגיונית. יש ניתוח המצב, תובנות ותכנון של הצעדים לפיתרון. ויחד עם זאת משהו לא קורה ואנשים מוצאים עצמם נתקעים באותם מקומות…

למה?

כי החשיבה שלנו לוקחת בחשבון את כל מה שעשינו עד היום, את ההיסטוריה סביב העניין, ואת מחשבותינו לגבי העתיד. השינוי מתרחש בהווה. שינוי עמוק ומתמשך יכול להתרחש כאן ועכשיו בתוך החוויה הפנימית, ובקשר עם תחושות הגוף (felt sense).

ההתמקדות היא דרך בהירה להיכנס למרחב הפנימי ולתוך הגוף במקום ששינוי יכול להתרחש. וכשהרגשתנו משתנה סביב נושא מסוים כל דרך ההתנהלות שלנו שם משתנה.

 

כיצד ההתמקדות התגלתה?

בתחילת שנות ה 60, ד"ר יוג'ין ג'נדלין, פילוסוף ופסיכולוג באוניברסיטת שיקגו, ביחד עם ד"ר קרל רוג'רס, פסיכולוג הומניסטי, חקרו את הגורמים שמאפשרים לאנשים לעשות שינויים מרחיקי לכת בעקבות תהליכי טיפול. מתוך ניתוח אינטנסיבי של מאות שעות טיפול הם גילו שאנשים אשר היו מחוברים לתחושות הגוף בזמן שדיברו הם אלו שעשו צעדים משמעותיים של שינוי. העוצמה של תשומת לב פנימית זו הייתה כה גדולה עד שהחוקרים יכלו לאחר שני מפגשים טיפוליים לנבא מי יצליח להתקדם בתוך הטיפול ומי לא. האנשים שהצליחו היו אלו שהאטו את דיבורם, נתנו תשומת לב לתחושות הגוף העמומות בזמן שדיברו, ולקחו את הזמן כדי לתת למשמעות שבתוך תחושות אלו לעלות. בניגוד להם אנשים אשר נשארו בניתוח השכלי של בעיותיהם, או כאלו שכן ביטאו רגשות מבלי לאפשר לחיבור לחוויה הגופנית להתקיים, לא עשו צעדים משמעותיים.

בהתבסס על תצפיות אלו ד"ר ג'נדלין פיתח מערך של צעדים שדרכם אנשים יוכלו ללמוד להרחיב את החיבור הבלתי אמצעי עם תחושותיהם הגופניות, וקבלת משמעות לתחושות אלו. לתהליך זה הוא קרא התמקדות.

התמקדות נלמדת בימינו במקומות רבים בעולם, ויש לה יישומים בתחומים רבים כגון ריפוי, פסיכותרפיה, חינוך, אומנות, כתיבה יוצרת, תנועה, ניהול עסקי, קואוצ'ינג, פתרון בעיות, עבודה רוחנית ועוד.

מוזמנים ליצור קשר :

עוד על התמקדות

תגיות