אודותינו

האתר הוקם במטרה לקדם ולהביא למודעות על הטכניקה הקרויה "התמקדות" שמסייעת במגוון תהליכים רגשיים ונפשיים.

התמקדות, שפותחה על ידי יוג'ין גנדלין, היא טכניקה טיפולית ופילוסופיה של התנסות שמטרתה לעזור לאנשים להתחבר לתחושת הגוף שלהם ולהשיג תובנה לגבי הרגשות והבעיות הבסיסיות שלהם. גנדלין היה פילוסוף ופסיכולוג שעבד בשיתוף פעולה הדוק עם קרל רוג'רס, מייסד הטיפול הממוקד באדם.

התמקדות כרוכה בהבאת תשומת הלב לתחושות והתחושות הגופניות העדינות המתעוררות בתגובה לנושא או מצב מסוים. תחושות גופניות אלו, הידועות גם כחוש המורגש, מכילות מידע רב ערך שיכול להנחות אנשים לקראת הבנה ופתרון מעמיקים יותר של בעיותיהם.

תהליך ההתמקדות כולל בדרך כלל את השלבים הבאים:

1. פינוי מרחב: שלב זה כולל יצירת מרחב פנימי שקט ולא שיפוטי כדי להתמקד ברגשותיו ובתחושותיו. לעתים קרובות זה מתחיל בעצימת עיניים, נטילת כמה נשימות עמוקות והשארת כל הסחות דעת בצד.

2. תחושת התחושה המורגשת: לאחר מכן הפרט מפנה את תשומת ליבו פנימה ושואל את עצמו שאלה פתוחה לגבי הנושא או הדאגה שלו. הם מחכים ומקשיבים לתגובה גופנית, תחושה מורגשת שעלולה להתבטא כתחושה עדינה, מתח או תחושה עמומה בגוף.

3. מהדהד ותיאור: לאחר זיהוי החוש המורגש, הפרט נכנס לתהליך של הדהוד איתו, היכרות טובה יותר ומציאת מילים או דימויים שיכולים ללכוד את תכונותיו. הם מתארים את החוש המורגש מבלי לנתח או לשפוט אותו, ומאפשרים לו להתפתח ולהעמיק.

4. שינוי מורגש: דרך תהליך זה של תשומת לב ממוקדת והעמקה, עשוי להתרחש שינוי מורגש, המסמל רמה חדשה של תובנה, הבנה או שחרור. הפרט עשוי לחוות שחרור פיזי, שינוי במצבו הרגשי, או נקודת מבט חדשה על הנושא הנדון.

5. בדיקה ופעולה: לאחר שמתרחשת שינוי מורגש, הפרט בודק אם ההבנה או התובנה החדשים מרגישים אמיתיים ומהדהדים עם החוויה הפנימית שלו. הם עשויים לחקור דרכים לשלב הבנה חדשה זו בחייהם ולשקול פעולות או שינויים המתואמים עם הבהירות החדשה שלהם.

התמקדות יכולה לשמש כתרגול לעזרה עצמית או כחלק מטיפול. זה יכול להיות מועיל במיוחד עבור אנשים הנאבקים עם קשיים רגשיים, קבלת החלטות, חסימות יצירתיות ובעיות לא פתורות. על ידי התכווננות לחוכמת הגוף וטיפוח נוכחות מלאת חמלה, התמקדות מאפשרת לאנשים לגשת לידיעה הפנימית שלהם ולהתקדם לעבר שלמות ורווחה גדולים יותר.

עוד על התמקדות

תגיות