התמקדות וג'אגלינג

התמקדות וג'גלינג

התמקדות היא תרגול שפותח על ידי יוג'ין טי גנדלין, פילוסוף ופסיכותרפיסט, שמטרתו לעזור לאנשים להתחבר לאני הפנימי שלהם ולהיעזר בחוכמה המולדת של גופם. זהו תהליך של תשומת לב לחוש המורגש בגוף, המתייחס לתחושות ולרגשות הגופניים שאינם מנוסחים במלואם במילים אך ניתן לחוש ולחוות בגוף (תחושה מורגשת – Felt Sense).

ג'אגלינג, היא פעילות גופנית הכוללת זריקה ותפיסה של חפצים, כמו כדורים או אלות, בקצב מתמשך. ג'אגלינג דורש מיקוד, קואורדינציה ותזמון, מה שהופך אותו לדרך מצוינת לאמן את הנפש והגוף.

ניתן לראות כי ישנם קשרים משמעותיים בין פעילויות התמקדות וגא'גלינג:

ראשית, שני התרגילים דורשים נוכחות ותשומת לב. התמקדות כרוכה בנוכחות מלאה וקשובה לחוש המורגש בגוף, בעוד שג'אגלינג דורש תשומת לב מלאה לאובייקטים בהם מלהטט. בשתי התרגולים, הסחות דעת עלולות להזיק לביצועים ולהתקדמות. לפיכך, תרגול התמקדות וג'אגלינג יכול לשפר את יכולתו של האדם להתרכז ולשמור על תשומת הלב. למעשה, תרגול התמקדות יכול לשפר את יכולת הג'אגלינג ולהיפך….

שנית, מיקוד וג'אגלינג כרוכים שניהם בתהליך של עידון. בהתמקדות, התהליך של ניסוח ושם לחוש המורגש בגוף הוא תהליך איטרטיבי, שבו האדם משכלל את הבנתם את החוויה הפנימית שלהם באמצעות קשב והשתקפות מתמשכים. באופן דומה, בג'אגלינג, תהליך הלמידה והשיפור כולל חידוד הטכניקה והתזמון של האדם באמצעות תרגול מתמיד ומשוב. זריקות הג'אגלינג מאופיינות ברכות ללא שימוש בכוח עודף. שתי התרגולים כרוכים בנכונות לעסוק בתהליך של עידון, שיכול להוביל לצמיחה והתפתחות.

לבסוף, התמקדות וג'אגלינג כרוכים שניהם בתחושת זרימה. זרימה מתייחסת למצב של ספיגה מלאה בפעילות, שבה נראה שהזמן עובר מהר, ויש תחושה של שליטה ללא מאמץ. בהתמקדות, תהליך החיבור לחוש המורגש בגוף יכול להוביל לתחושת זרימה, שבה האדם נוכח במלואו ומתואם עם החוויה הפנימית שלו. באופן דומה, בג'אגלינג, תהליך שמירה על קצב רציף ושליטה על העצמים יכול להוביל לתחושת זרימה, שבה נקלטים באופן מלא בפעילות.

לסיכום, עולם ההתמקדות ועולם הג'אגלינג חולקים קשרים משמעותיים ויכולים להפרות זה את זה, כגון הצורך בנוכחות ותשומת לב, תהליך של עידון ותחושת זרימה. על ידי תרגול התמקדות וג'אגלינג, אנשים יכולים לשפר את יכולת הריכוז שלהם, לחדד את ההבנה והטכניקה שלהם ולחוות תחושת זרימה בחיי היומיום שלהם.

עוד על התמקדות

תגיות